ARAO uspešno izvozil Ra-226 v Kanado
Slovenija, ki je nekoč uporabljala radioaktivne vire z Ra-226 (v nadaljevanju radij), je v okviru Globalne pobude za ravnanje z radijem, ki jo vodi Mednarodna agencija za atomsko energijo (angl. IAEA), izvozila 730 mg radija v Kanado na recikliranje. Izvoz bo prispeval k razvoju ciljne alfa terapije za zdravljenje raka, hkrati pa se je z izvozom zmanjšala količina skladiščenih radioaktivnih odpadkov in celokupna aktivnost radioaktivnih odpadkov v Centralnem skladišču radioaktivnih odpadkov. S to dejavnostjo smo tako dosegli okoljske in ekonomske koristi ter podprli napredek v medicinski znanosti.
Agencija za radioaktivne odpadke (ARAO) je pri pripravi in izvedbi izvoza radijasodelovala s kanadskim podjetjem Canadian Nuclear Laboratories. Proces je vključeval prepakiranje radija v certificirane kapsule, organizacijo prevoza ter zagotavljanje skladnosti z varnostnimi in okoljskimi predpisi. Operacija je bila izvedena po natančno določenih korakih, vključno s pripravo dokumentacije, pridobivanjem dovoljenj, pripravo delovnega prostora in opreme ter zagotavljanjem varstva pred sevanji.
Radioaktivni viri imajo pomembno vlogo v industriji, medicini in na različnih raziskovalnih področjih. Ko njihova uporaba ni več možna ali smiselna, postanejo radioaktivni odpadki. Da bi zmanjšali njihov vpliv na okolje in zagotovili varnost, je ustrezno ravnanje z njimi izjemno pomembno, vključno s ponovno uporabo, recikliranjem ali odlaganjem. Mednarodna agencija za atomsko energijo tako od leta 2022 koordinira dejavnost, osredotočeno na recikliranje radija, imenovano »Globalna pobuda za ravnanje z radijem«. V okviru te pobude je bila vzpostavljena platforma za izmenjavo informacij med državami članicami, ki imajo zaloge radija in državami članicami, ki imajo zmogljivosti za recikliranje. Nekatere države članice, (ZDA, Kanada, Japonska, Rusija idr.), so izrazile zanimanje za sprejem radija v recikliranje in ARAO se je tej pobudi pridružil. Nekaj potencialnih prejemnikov se je obrnilo na ARAO, kar je vodilo do sklenitve dogovora s kanadskim podjetjem Canadian Nuclear Laboratories. Po enoletnih pripravah je bilo tako julija 2024 iz Slovenije v Kanado izvoženega 730 miligramov radija. V skladišču se je sprostilo nekaj prostora, aktivnost skladiščenih radioaktivnih odpadkov pa se je zmanjšala za 27 gigabecquerelov (GBq).
Projektno ekipo je sestavljalo 11 članov, med katerimi so bili strokovnjaki za ravnanje z radioaktivnimi odpadki in viri sevanja, za prevoz nevarnega blaga razreda 7, strokovnjaki fizike, varstva pred sevanji, logistike, fizičnega varovanja jedrskih objektov, varnosti in zdravja pri delu ter požarne varnosti.
Projekt je bil opravljen z visokimi standardi varnosti, kar dokazuje nizka izpostavljenost sevanju delavcev in uspešno izpolnjevanje vseh varnostnih ukrepov. V prihodnje bo podobno ravnanje z radioaktivnimi viri prispevalo k nadaljnji varnosti, učinkovitosti in okoljski trajnosti.