ODLAGALIŠČE RUDARSKE JALOVINE JAZBEC
Odlaganje radioaktivnih odpadkov je zadnja faza v ravnanju z njimi. Tudi po zaprtju odlagališča je treba nadaljevati s spremljanjem stanja in vzdrževanjem objekta v stanju, kakršno je bilo doseženo ob zaprtju, da se zagotovi ohranjanjanje integritete in stabilnosti odlagališča ter s tem trajno zavarovanje okolja in prebivalstva pred posledicami izkoriščanja uranove rude v preteklosti.
Pri pridobivanju in predelavi urana v Rudniku urana Žirovski Vrh ter pri zapiranju rudnika in obrata za predelavo rude je nastal radioaktivno onesnažen material, ki je odložen na dveh odlagališčih na območju Žirovskega Vrha. Odlagališče hidrometalurške jalovine Boršt je v zaključni fazi zapiranja, ki jo izvaja javno podjetje RŽV d.o.o. Odlagališče rudarske jalovine Jazbec je okoljsko saniran zaprt objekt in ima status objekta državne infrastrukture. Njegovo upravljanje, dolgoročni nadzor in vzdrževanje v okviru obvezne državne gospodarske javne službe izvaja ARAO.
Odlagališče rudarske jalovine Jazbec se nahaja na lokaciji nekdanjega Rudnika urana Žirovski vrh, v Poljanski dolini, približno 3 km jugovzhodno od Gorenje vasi.
Na odlagališču Jazbec so v letih obratovanja Rudnika urana Žirovski Vrh odlagali revno rudo, rudarsko jalovino in rdečo oborino iz predelovalnega obrata uranove rude, v času zapiranja rudnika po letu 1990 pa tudi z uranom kontaminirani gradbeni material, zemljino, dele kontaminirane tehnološke opreme in material, pridobljen z dekontaminacijo površin. Koncentracija urana in elementov njegove razpadne verige, ki se sicer nahajajo v naravi, je v tem materialu nekoliko višja.
Odlagališče rudarske jalovine Jazbec je sedaj okoljsko saniran zaprt objekt in ima status objekta državne infrastrukture. Status sevalnega objekta je bil ukinjen z dovoljenjem za zaprtje, ki ga je konec leta 2014 izdala Uprava RS za jedrsko varnost.
Osnovni podatki o odlagališču Jazbec:
- površina meri 7,4 ha,
- višinska razlika med najnižjo in najvišjo točko je 82,5 m, naklon brežin ne presega 20 %,
- debelina zaščitne prekrivke je 1,95 m,
- masa odloženega materiala je 1.910.425 t,
- povprečna koncentracijo U3O8 je 69 g/t,
- skupna aktivnost odloženega materiala je 21,7 TBq.
Odlagališče je obdano je z zaščitno ograjo in po celotni površini zaraslo s travo. Zaledne, površinske in meteorne vode odvaja sistem površinskih jarkov in kanalet ter propust pod odlagališčem. Po skupnem kanalu zbrana voda odteka v potok Brebovščica.
Vplivi odlagališča na okolje in izpostavljenost prebivalstva
Po zaključenih zapiralnih delih in okoljski sanaciji so se izpusti radioaktivnih snovi iz odlagališča Jazbec močno znižali. Vplivi se v smeri proti Gorenji vasi združujejo z vplivi odlagališča Boršt in z meritvami po sotočju Todraščice in Brebovščice ni mogoče ločevati med njunimi vplivi.
Na podlagi rezultatov monitoringa radioaktivnosti se vsako leto okvirno oceni skupna izpostavljenost prebivalstva v vplivnem območju nekdanjega rudnika urana, katere najvišja dovoljena vrednost je 0,3 mSv/leto. Dejanske ocenjene vrednosti ne presegajo 0,1 mSv/leto.
Vzdrževanje odlagališča
Zaprto odlagališče Jazbec je objekt državne infrastrukture, ki ga v po pooblastilu države upravlja in vzdržuje ARAO. Glavni namen vzdrževanja je ohranjanje stanja, ki je bilo doseženo z okoljsko sanacijo. S tem se še naprej zagotavlja varovanje okolja in zdravja ljudi.
Redno vzdrževanje obsega košnjo in dognojevanje trave, odstranjevanje podrasti na notranji in zunanji strani ograje ter vzdrževanje ograje okoli odlagališča. Občasno so potrebna dodatna vzdrževalna dela na površini odlagališča, dovoznih poteh, sistemih za odvajanje površinskih voda in objektov tehničnega monitoringa (piezometri, točke geodetske mreže, inklinometri …).
Najmanj enkrat letno in v primeru večjih vremenskih nevšečnosti ali potresa pa pogosteje, se natančno pregleda stanje odlagališča in določi, katera vzdrževalna dela so potrebna. Občasno se pregleda tudi drenažni jašek in propust pod odlagališčem Jazbec. Zadnji ogled je pokazal, da so propust, drenažni jašek in vtoki drenažnih sistemov še vedno v ustreznem stanju.
Pri odločanju o potrebnih vzdrževalnih delih so poleg letnega nadzora pomembni tudi podatki, pridobljeni z monitoringom. Spremembe stabilnosti, vodne bilance ali izpustov iz odlagališča namreč lahko pomenijo, da se je stanje odlagališča spremenilo in da je potrebna sanacija za vzpostavitev prejšnjega stanja.